راهنمای خرید کت و شلوار

راهنمای خرید کت و شلوار

اگر برای خرید کت و شلوار سر در گم هستید به شما پیشنهاد می کنیم این مطلب را بخوانید.

 1397-12-02 09:48:38

نکاتی درباره خرید کت و شلوار وجود دارد که همه ما برای یک انتخاب درست به آن نیاز پیدا می کنیم.

کت مهم تر از شلوار است 

هنگام خرید کت و شلوار هیچ وقت نباید شلوار را معیار قرار دهید. اگر شلوار به تن  شما خوب و بی عیب باشد، دلیل خوش پوش بودن کت نیست: از سوی دیگر امکان دخل و تصرف، تنگ یا گشاد کردن شلوار به مراتب راحت تر از کت است، به همین دلیل با انتخاب کت شروع کنید و در مرحله بعد سراغ شلوار بروید.

به شانه ها توجه کنید

بعد از پوشیدن کت، در نخستین قدم به شانه ها توجه کنید. مهم ترین قسمت در یک کت مردانه شانه و سرشانه هاست که باید بی عیب و بدون کشیدگی یا چین و چروک روی بدن قرار بگیرد.امکان تغییر در دیگر قسمت های دیگر مثل بلند یا کوتاه کردن آستین، کم یا زیاد کردن گودی کمر وجود دارد.

قد آستین

تعیین قد آستین اصول خاصی دارد، آستین کت جایی تموم می شود که دست شروع می شود، پیراهن هم باید نیم سانت از زیر کت بیرون بیاید. میزان خروج آستین پیراهن از کت نباید بیش از یک و نیم سانتی متر باشد. این نکته ظریف و ریزی در پوشیدن کت و شلوار است که اغلب آقایان نادیده می گیرند.
هنگام خرید کت و شلوار هیچ وقت نباید شلوار را معیار قرار دهید.اگر شلوار به تن  شما خوب و بی عیب باشد، دلیل خوش پوش بودن کت نیست.

راز زیبایی در نگاه اول

برای اینکه از قد شلوار مردانه خود مطمئن شوید، این قانون کلی را به خاطر بسپارید: رابطه مستقیمی بین قد و پهنای شلوار وجود دارد یعنی هر چه شلوار تنگ تر  باشد؛ قد شلوار کم می شود و هر چه شلوار گشادتر باشد، قد شلوار هم افزایش پیدا می کند. اگر سراغ کتی با شلوار کلاسیک رفته اید، بهتر است از روش فروشندگان استفاده کنید، آنها قد شلوار را از پشت تا وسط پاشنه کفش می گیرند. حواستان باشد، اگر می خواهید قد شلوار تا قوزک پا بالا بیاید، مدل شلوار حتما باید تنگ باشد.

هماهنگی ؛ کلید ماجرا

ما اغلب هنگام کنار هم چیدن کت، شلوار و پیراهن به هماهنگی آنها از لحاظ رنگ و طرح دقت می کنیم اما یادتان باشد تناسب آنها از نظر جنس هم ضروری و مهم است.کت و شلوار پشمی زمستانی را با پیراهن تمام نخ نپوشید؛ این ترکیب نامتوازن، زیبایی ست شما را برهم می زند. انتخاب کلاسیک، کت و شلوارهای پشم و نخ معمولی با پیراهن های مرسوم مردانه است که در 4 فصل مصرف دارد. اگر سراغ کت و شلوارهای تابستانی یا زمستانی رفتید، حتما از پیراهن مناسب  آنها استفاده کنید.

کفش و جوراب هم ست شود

کار همین جا تمام نمی شود، باید وسواس تان را تا انتخاب کفش و جوراب هم ادامه دهید تا ست شما کامل و بی نقص از آب دربیاید.برای کت و شلوارهای مشکی و رسمی بهترین انتخاب کفش مشکی رسمی است. در این شرایط حتما از جوراب مشکی رسمی استفاده کنید.در بقیه موارد و زمانی که از کت، شلوار و کفش رنگی استفاده می کنید، مطمئن ترین روش هماهنگ کردن رنگ جوراب با شلوار است.

اهمیت دکمه

هنگام خرید کت و شلوار حواستان به تعداد دکمه های کت باشد. کت هایی که دکمه کمتری دارند رسمی تر هستند و باید برای مجالس رسمی انتخاب شوند. علتش هم این است که کت های یک یا ۲ دکمه، یقه بازتری د ارند و پیراهن زیر کت بیشتر د یده می شود ، در نتیجه حالت رسمی تری پیدا می کند. 
در اروپا کت های ۲ دکمه برای مهمانی ها رایج تر است ولی ایرانی ها انواع ۳ د کمه را ترجیح می د هند. هر چه تعداد دکمه بیشتر می شود کت ها نیمه رسمی می شوند ؛کت های فانتزی و مدرن و با طراحی نو هم اغلب د کمه بیشتری د ارند.

رابطه میان قد و دکمه

بد نیست در انتخاب تعداد دکمه کت به قد تان هم توجه کنید. کت های ۲ د کمه برای مرد ان کوتاه تر و کت های ۳ دکمه برای مردان بلند تر مناسب هستند. این را هم فراموش نکنید که بعضی از کت ها یک ردیف دکمه د ارند و بعضی د یگر ۲ طرف دکمه د ارند.دسته دوم برای افراد چهارشانه مناسب نیستند و عرض شانه ها را بیشتر نشان می دهند. کت های تک دکمه هم خیلی رسمی هستند و اگر قرار است فقط یک د ست کت و شلوار در کمد لباستان داشته باشید ، بی خیال این کت ها شوید چون خیلی خاص اند.

پشمی های اسم و رسم دار

جنس کت و شلوار هم رسمی و غیر رسمی بودن آن را تعیین می کند. هرچه میزان پشم پارچه بیشتر باشد رسمی تر از کار در می آید. معمولا کت های خیلی رسمی صد در صد پشم هستند. مرغوبیت شان هم به کیفیت و نوع پشم به کار رفته بستگی دارد. البته بهتر است نقطه ضعف شان را هم بد انید. پارچه های پشمی خیلی بیشتر و سریع تر چروک می شوند و باید فکر پوشید ن آنها در محیط های اداری و کاری را از سرتان بیرون کنید. چون نظم و آراستگی آنها در حد یک مجلس رسمی است و برای محیط کار مناسب نیستند.

اهمیت استاندارد بودن

نباید سایز کت و شلوارتان خیلی بزرگ باشد. دقت کنید سرشانه های کت جذب شانه ها باشد نه بزرگ تر از شانه هایتان. قد کت و شلوار غیر از موارد استثنا استانداردهای ثابتی دارد که باید رعایت شود. همین نکات ظریف باعث می شود خوش تیپ و برازنده به نظر برسید. برای کت های معمولی که مدل شان خیلی بلند یا کوتاه نیست وقتی کت را می پوشید، در حالت ایستاده دست ها را کنار بدن قرار دهید، قد کت باید تا نوک انگشت شست باشد. قد آستین هم بهتر است به اند ازه ای باشد که یکی، دو سانتی متر از لبه آستین پیراهن از زیر آن بیرون بزند. 
بلندی یقه کت هم باید طوری باشد که یقه پیراهن از کت بیرون باشد. به قد شلوار هم توجه کنید لبه پشت شلوار باید تا لبه پایین پاشنه کفشتان برسد و وقتی راه می روید جورابتان دیده نشود. در ضمن این روزها دیگر پوشیدن شلوار خیلی گشاد و خیلی تنگ در کت و شلوار، رواج ندارد.
یک نکته مهم در شلوارهای کت و شلوار این است که کمر آنها به اندازه نیم تا یک سایز امکان تنگ یا گشاد شدن دارد و برای آنکه شلوار مناسب اندامتان داشته باشید نگرانی زیادی نخواهید داشت.

با رنگ تیره بدرخشید

اگر می خواهید د ر یک مجلس رسمی مثل جشن عروسی شرکت کنید بهتر است سراغ رنگ های تیره بروید. طیف خاکستری تا مشکی که ساده و بدون طرح یا راه راه باشد، کاملا مناسب است. برای این نوع مجالس پارچه های چهارخانه را فراموش کنید چون اصلا رسمی نیستند. این طرح ها بیشتر به درد مهمانی های غیر رسمی می خورند.

متناسب با قد و بالای شما

اگر قد بالاتنه شما نسبت به پایین تنه کوتاه تر است باید کت هایی با یقه باز و برگردان یقه بلند و باریک بپوشید ولی اگر پاهای کوتاهی د ارید کت های کوتاه تر برای شما برازنده تر است؛ چون کت های بلند باعث می شوند پاهای شما کوتاه تر از حدی که هست به نظر برسد. یادتان باشد حتی اگر دوباره شلوارهای دمپا پاکتی مد شد، اگر پاهای کوتاهی د ارید از انتخاب آنها پرهیز کنید چون اصلا به شما نمی آید.

چاق یا لاغر، مسئله این است

در مورد آقایان چاق یا لاغر نکات مهمی وجود دارد. اصولا کت و شلوارهایی که پارچه های براق دارند شما را چاق تر از چیزی که هستید نشان می دهند. تاثیر پارچه های ضخیم و کلفت یا طرح های چهارخانه درشت هم همین است. این قبیل طرح ها برازند ه افراد لاغر است. آقایان چاق بهتر است از کت و شلوارهایی با رنگ های تیره و مات استفاد ه کنند. کت های پشت چاک دار به خصوص اگر ۲ چاک در پشت داشته باشند ، برای افراد درشت هیکل مناسب نیستند. چون چاک های پشت جلب توجه می کند و درشت بودن هیکل بیشتر به چشم می آید.
برش کت هم مهم است. بعضی کت ها به طور کامل د ر قسمت کمر جذب می شود ولی انواع د یگر از زیر بغل تا نزدیک ران پا برشی راسته دارد. برش های راسته برای مرد ان با اندام و بالاتنه درشت تر مناسب تر است.

کتان های غیررسمی

کت و شلوارهای جنس کتان کاملا غیررسمی ولی برای مهمانی های معمولی ساده و شیک هستند. بهتر است این نوع کت و شلوارها را به جای پیراهن با تی شرت های یقه هفت روشن بپوشید. البته حواستان باشد که بعضی از کت های کتان شانه های بزرگ و پهن دارند و چندان شما را خوش هیکل نشان نمی دهند. شاید انواع بدون آستر انتخاب بهتری باشند. برش و دوخت کت و شلوارهای کتان اهمیت خاصی دارد. برش شانه ها باید بلند و کت تا حدی تنگ باشد.

قد کوتاه ها دقت کنند

آقایان کوتاه قد نباید کت و شلوارهای با رنگ متفاوت و متضاد بپوشند. مثلا کت قهوه ای و شلوار کرم یا برعکس. رنگ های متضاد قد را کوتاه تر نشان می دهد. پیشنهاد می شود افراد قد کوتاه از کت و شلوارهای یکرنگ استفاده کنند. پارچه های راه راه هم انتخاب مناسبی است و تاثیر خوبی در بلندتر نشان دادن قد دارد.

با دراپ آشنا شوید

در سایزبندی کت و شلوارها واحد ی به نام د راپ drop جود دارد که اختلاف بین سایز کت و سایز شلوار را نشان می دهد. یعنی مثلا کت و شلوار سایز ۴۸ با دراپ ۴ شلواری با سایز ۴۲ دارد یا به عبارتی اختلاف دور سینه و د ور کمر ۴ اینچ است. دراپ ها بسته به نوع برش کت متفاوت اند ولی ۴، ۶ و ۸ د راپ های رایج هستند

یک پیشنهاد

کــت و شلوارهای آبی روشن معمولا چندان جالب به نظر نمی رسند ولی اگر رنگ آن نیلی خیلی روشن باشد و از پارچه نخی نرم، سبک و با کیفیت تهیه شده و به اصطلاح خوش دوخت هم باشد ، به یک مدل عالی برای تابستان یا پاییز تبدیل می شود. این کت و شلوار را می توانید با پیراهن سفید موجدار بپوشید. پیراهن آبی دریایی هم انتخاب خوبی خواهد بود. با کت و شلوارهای اسپرت تابستانی می توانید پیراهن آستین کوتاه هم بپوشید.