اثر مجوز واردات کالا بر تولید از نظر رئیس انجمن نساجی یزد

اثر مجوز واردات کالا بر تولید از نظر رئیس انجمن نساجی یزد

رئیس انجمن نساجی یزد با بیان اینکه با توجه به پتانسیل‌های داخلی نیاز به واردات پارچه و پوشاک نیست، گفت: واردات در بخش نساجی اثرات مخربی بر تولید دارد.

 1397-12-14 10:29:30

رئیس انجمن نساجی یزد با بیان اینکه با توجه به پتانسیل‌های داخلی نیاز به واردات پارچه و پوشاک نیست، گفت: واردات در بخش نساجی اثرات مخربی بر تولید دارد.

مجتبی دستمالچیان ، در مورد مصوبه واردات 140 میلیون دلاری کالاهای گروه 4 به مناطق آزاد، گفت: واردات پارچه همیشه آفت صنعت نساجی کشور بوده است و با توجه به اینکه پارچه هم جزو این اقلام وارداتی است می‌تواند به تولید در بخش نساجی آسیب بزند.

رئیس انجمن نساجی یزد با بیان اینکه وقتی واردات کالاها از جمله پوشاک ممنوع باشد واحدهای تولیدی با ظرفیت بالاتری کار می‌کنند، افزود: قطعا مجوز واردات کالاهای ممنوعه به مناطق آزاد بر بخش‌های مختلف تولیدی تاثیرگذار است زیرا پس از اینکه کالا به مناطق آزاد وارد شد ورود آن به سرزمین اصلی دیگر کار سختی نیست.

دستمالچیان با اشاره به ظرفیت کشور در بخش نساجی گفت: با توجه به پتانسیل‌ها و قابلیت‌های این بخش نیازی به واردات نیست و حتی می‌توانیم میزان صادرات در این بخش را توسعه دهیم.

او با بیان اینکه در صنایعی که امکان تولید داخلی فراهم است نباید مجوزی برای واردات داده شود، گفت: صنعت نساجی صنعتی است که در دوره تحریم بهتر از شرایط عادی می‌تواند کار کند. او بیان کرد: زیرا در شرایط عادی که مشکلی برای تامین ارز وجود ندارد واردات به راحتی انجام می‌شود بنابراین تولید از این موضوع آسیب می‌بینید.

او با تاکید بر اینکه تحریم تاثیر منفی بر صنعت نساجی ندارد، اظهار کرد: در بخش نساجی هر چقدر که واردات پارچه به کشور کمتر باشد در داخل تولید می‌شود.

دستمالچیان با بیان اینکه میزان اشتغال در بخش نساجی نسبت به حجم سرمایه‌گذاری بسیار بالاست گفت: با توسعه صادرات به خصوص به کشورهای همسایه می‌توان اشتغال پایدار در این بخش ایجاد کرد ضمن اینکه بازار داخلی هم در صورت عدم واردات پارچه و پوشاک بازار بسیار خوبی است.